Մաթեմատիկա 03.12
13 Մարտի, 2023
- Հաշվի՛ր։
1 | 2 | 5 | 6 |
+ | |||
3 | 7 | 8 | |
1 | 6 | 3 | 4 |
2 | 1 | 5 | 7 | 6 |
+ | ||||
1 | 7 | 4 | 8 | |
2 | 3 | 3 | 2 | 4 |
6 | 1 | 0 | 0 | |
+ | ||||
8 | 9 | 8 | ||
6 | 9 | 9 | 8 |
5 | 0 | 0 | 3 | |
+ | ||||
2 | 0 | 8 | ||
5 | 2 | 1 | 1 |
6 | 3 | 0 | 3 | |
+ | ||||
9 | 0 | 8 | ||
7 | 2 | 1 | 1 |
5 | 0 | 0 | 3 | |
+ | ||||
2 | 0 | 8 | ||
5 | 2 | 1 | 1 |
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը հարմար եղանակով։
20×5+2x(125+275)=125+275=400 20×5=100 2×400=800 800+100=900
40×3 +5×60=40×3=120 5×60=300 120+300=420
70×9-20×9=70×9=630 20×9=180 630-180=450
2400+600+20+80=2400+600=3000 20+80=100 3000+100=3100
3700+90+410+300=3700+90=3790 410+300=710 3790+710=4700
- Հաշվի՛ր ABCD քառակուսու պարագիծը, եթե CD կողմը 17սմ է։
Լուծում 17×4=68
Հաշվի՛ր այն ուղղանկյան պարագիծը, որի լայությունը 6 սմ է,իսկ երկարությունը՝ 2 անգամ ավել։
Լուծում
1)2×6=12
2)4×12=48
- Սմբատը 7 ձու գնելու համար վճարեց 350 դրամ, որքա՞ն վճարեց Արայիկը, եթե գնել է 13 ձու։
Լուծում
1)350:7=50
2)13×50=650
- Սառան իր սիրելի գիրքը սկսեց կարդալ մարտի 2-ին և ավարտեց մարտի 14-ին։ Քանի՞ էջ ունի այդ գիրքը, եթե նա ամեն օր կարդացել է 8 էջ։
Լուծում
1)2×8=16
2)16×8=128
- ՝Հեծանվորդը առաջին օրը անցել է 78 կմ ճանապարհ, որը երկու անգամ ավել է երկրորդ օրվա անցած ճանապարհից։ Քանի՞ կմ ճանապարհ է անցել հեծանվորդը երկու օրում։
Լուծում 2×78=156
Enqlish →