Category Archives: Մաթեմատիկա
Առաջին օրը դաշտից հավաքեցին 340կգ լոլիկ, իսկ երկրորդ օրը հավաքեցին 620կգ լոլիկ։ Ամբողջ լոլիկը լցրին 20կգ-անոց արկղերի մեջ։ Քանի՞ այդպիսի արկղի մեջ տեղավորվեց ամբողջ լոլիկը։
Լուծում
1)340+620=960
2)960:20=48
Պատասխան․՛ 48 արկղ
Արամը ծնվել է մարտի 14-ին, իսկ Լիլիթը մարտի 27-ին։Նրանցից ով է ավելի մեծ, քանի՞ օրով։
Լուծում
27-14=13
Պատասխան․՛ Արամը մեծ է 13 օրով
ՈՒսուցիչը սովորողներին բաժանեց 12 տետր յուրաքանչյոաւրին տալով 2-ական տետր։ Քանի՞ աշակերտ տետր ստացավ։
Լուծում
12:2=6
Պատասխան․՛ 6 սովորողի
Դահլիճում նստարանները դասավորված էին 4 շարքով։ Յուրաքանչյուր շարքում դրված է 5 տեղանոց 12 նստարան։ Քանի՞ նստատեղ կա դահլիճում։
Լուծում
1)12×5=60
60×4=240
Պատասխան․՛ 240
Անահիտը 5 տարով փոքր է եղբորից և 2 տարով մեծ է քրոջից։Քանի՞ տարեկան կլինի նրանցից յուրաքանչյուրը 2 տարի հետո, եթե այժմ Անահիտը 6 տարեկան է։
Լուծում
1) 6+5=11
2)6-2=4
3)11+2=13
4)6+2=8
5)4+2=6
Պատասխան․՛ 6
1.Հաշվի՛ր:
2 4 8 5
x 3 6 x 6 1
1 4 4 8 5
+ 7 2 + 5 1 0
8 6 4 5 1 8 5
4 1 3 8
x 7 2 x 5 4
8 2 1 5 2
+ 2 8 7 + 1 9 0
2 9 5 2 2 0 5 2
9 7 7 6
x 2 9 x 5 4
8 7 3 3 0 4
+ 2 8 7 + 3 8 0
2 9 5 2 4 1 0 4
1 8 3 5
x 1 8 x 4 2
1 4 4 7 0
+ 1 8 1 4 0
3 2 4 1 4 7 0
2.Հաշվի՛ր:
2 9 7 6 3 0 0 7
+ 9 3 2 4 — 1 9 7 8
1 2 3 0 0 1 0 2 9
1 8 7 6 9 6 0 0
+ 3 5 4 9 — 4 2 8 7
5 4 2 5 5 3 1 3
2 4 9 6 7 0 1 1
+ 5 8 7 3 _ 3 7 0 9
8 3 6 9 3 3 0 2
7 2 1 8 3 4 1 5
+ 1 6 4 5 _ 1 3 8 6
8 8 6 3 2 0 2 9
3.Հաշվի՛ր:
5500-(2200+800)=2500
3x(240:4)=180
280:70-(85+75):40=0
560:7-(412+218):9=10
4.Աստղանիշը փոխարինի՛ր համապատասխան գործողության նշանով:
28 x1=28
35 :35=1
28+ 0=0
55 +50=105
42 -8=34
5. Վարպետը գնեց 7 պարկ գիպս, որը կշռում է 140 կգ: Սակայն նա օգտագործեց 4 պարկ: Քանի՞ կիլոգրամ գիպս օգտագործեց վարպետը:
Լուծում
1)140:7=20
2)20×4=80
Պատասխան՝ 80
աշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
5 x 10 + 2 x 17 = 84
25 x (10 + 2 x 5) =500
(25 – 5 ) x 30 =600
45 x (16 – 2 x 3) =450
5 x (80 + 4 x 5 ) =500
80 : 8 x (4 x 9 ) =360
2. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Երբ Մանվելը իր գումարի կեսը տվեց Յուրիին, նրա մոտ մնաց 2000 դրամ։ Որքա՞ն գումար ուներ Մանվել։
Լուծում 2000×2=4000
Պատ․՝4000
Բ․ Էրիկը Անահիտին նվիրեց մի քանի կակաչ, իսկ Վարդանը՝ 5 նարգիզ։ Երբ Անահիտը այդ ծաղիկների կեսը տվեց Սառային, նրա մոտ մնաց 7 ծաղիկ։ Էրիկը Անահիտին քանի՞ կակաչ էր նվիրել։
Լուծում
1)7×2=14
2)14-5=9
Պատ․՝9
Գ․ Սոֆիին տատիկը և պապիկը զարդեր նվիրեցին։Տատիկը նվիրեց թևնոցներ, իսկ պապիկը՝ 4 վզնոց։ Սոֆին իր զարդերի կեսը նվիրեց Էլինարի, և նրա մոտ մնաց 5 զարդ։ Տատիկը քանի՞ թևնոց էր նվիրել Սոֆիին։
Լուծում
1)5×2=10
2)10-4=6
Պատ․՝6
Հաշվի՛ր արտադյալը։
432×2=400×2+30×2+2×2=800+60+4=864
182×3=100×3+80×3+2×3=300+240+6=546
214×5=200×5+10×5+4×5=1000+50+20=1070
685×5=600×5+80×5+5×5=3000+400+25=3425
809×4=800×4+9×4=3200+36=3236
315×6=300×6+10×6+5×6=1800+60+30=1890
452×3=400×3+50×3+2×3=1200+150+6=1356
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
450։(255-250)=90
1)255-250=5
2)450:5=90
270:(125-35)=3
1)125-35=90
2)270:90=3
320:(75-35)=8
1)75-35=40
2)320:40=8
630:70+6×12=81
1)630:70=9
2)6×12=72
3)72+9=81
6×70-20×3=
1)420-60=360
6x(70-20)x3=900
1)70-20=50
2)6×50=300
3)300×3=900
Եռանկյան պարագիծը 63 սմ է։ Հայտնի է, որ եռանկյան մի կողմը 15 սմ է։ Գտի՛ր այդ եռանկյան մյուս երկու կողմերի գումարը։
Լուծում 63-15=48
Պատասխան 48
6 տուփ հյութը 12լ է։ Մեկ տուփ հյութն արժե 500 դրամ։ Ալեքսը գնեց 3 տուփ հյութ։ Որքա՞ն վճարեց Ալեքսը։
Լուծում
500×3=1500
Պատասխան 1500
Հորինի՛ր խնդիր, որը կունենա հետևյալ լուծումը։
Սոնան գնեց 12 խնձոր, իսկ Արմենը 3 անգամ ավել։ Քանի խնձոր են գնել նրանգ միասին։
Լուծում
12×3=36
12+36=48
- Հաշվի՛ր։
2 |
1 |
5 |
7 |
6 |
+ |
|
|
|
|
|
1 |
7 |
4 |
8 |
2 |
3 |
3 |
2 |
4 |
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը հարմար եղանակով։
20×5+2x(125+275)=125+275=400 20×5=100 2×400=800 800+100=900
40×3 +5×60=40×3=120 5×60=300 120+300=420
70×9-20×9=70×9=630 20×9=180 630-180=450
2400+600+20+80=2400+600=3000 20+80=100 3000+100=3100
3700+90+410+300=3700+90=3790 410+300=710 3790+710=4700
- Հաշվի՛ր ABCD քառակուսու պարագիծը, եթե CD կողմը 17սմ է։
Լուծում 17×4=68
Հաշվի՛ր այն ուղղանկյան պարագիծը, որի լայությունը 6 սմ է,իսկ երկարությունը՝ 2 անգամ ավել։
Լուծում
1)2×6=12
2)4×12=48
- Սմբատը 7 ձու գնելու համար վճարեց 350 դրամ, որքա՞ն վճարեց Արայիկը, եթե գնել է 13 ձու։
Լուծում
1)350:7=50
2)13×50=650
- Սառան իր սիրելի գիրքը սկսեց կարդալ մարտի 2-ին և ավարտեց մարտի 14-ին։ Քանի՞ էջ ունի այդ գիրքը, եթե նա ամեն օր կարդացել է 8 էջ։
Լուծում
1)2×8=16
2)16×8=128
- ՝Հեծանվորդը առաջին օրը անցել է 78 կմ ճանապարհ, որը երկու անգամ ավել է երկրորդ օրվա անցած ճանապարհից։ Քանի՞ կմ ճանապարհ է անցել հեծանվորդը երկու օրում։
Լուծում 2×78=156
- Լուծի՛ր․
- Կես կիլոգրամ կարտոֆիլ գնելու համար մայրիկը վճարեց 150դրամ։ Որքա՞ն գումար է անհարաժեշտ 5 ու կես կիլոգրամ կարտոֆիլ գնելու համար։
Լուծում
1)150×2=300
2)5×300=1500
3)1500+150=1650
Պատասխան ՝։ 1650
- Հաշվի՛ր 36սմ պարագիծ ունեցող քառակուսուկողմի երկարությունը։
Լուծում
36:4=9
Պատասխան 9
- Քառակուսու մի կողմը 13 սմ է։ Հաշվի՛ր քառակուսու պարագիծը։
Լուծում
13×4=52
Պատասխան՝։ 52սմ
- ABCD ուղղանկայն AB կողմը 4սմ է, BC կողմը՝ 3 անգամ ավել։ Հաշվի՛ր ուղղանկյան պարագիծը։
Լուծում
1)4×3=12
2)4+12+4+12=32
Պատասխան32սմ
2 բաժին գաթա պատրաստելու համար անհրաժեշտ է 800գ ալյուր և 10 անգամ պակաս կարագ: Որքա՞ն կարագ է պետք 5 բաժին այդպիսի գաթա պատրաստելու համար:
Լուծում
1)800:10=80
2)5×40=200
Պատասխան 200
Աստղանիշերը փոխարինի՛ր համապատասխան թվանշաններով:
|
6 |
3 |
3 |
|
|
7 |
7 |
6 |
|
|
|
7 |
5 |
8 |
|
|
+ |
|
6 |
2 |
|
+ |
|
2 |
2 |
|
|
— |
1 |
7 |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
9 |
5 |
|
|
7 |
9 |
8 |
|
|
|
5 |
8 |
6 |
|
|
Հաշվի՛ր:
23×3=69
236×4=200×4+30×4+6×4=800+120+24=944
512×6=500×6+10×6+2×6=3000+60+12=3072
124×9=100×9+20×9+4×9=900+180+36=1116
612×7=600×7+10×7+2×7=4200+70+14=4284
289×7=200×7+80×7+9×7=1400+560+63=2023
45 : 5 =9
36 : 2=18
48 : 4 =12
95 : 5=19
- Աստղանիշները փոխարինի՛ր համապատասխան թվանշաններով։
23 47
x x
4 6
9 2 282
54 49
x x
6 4
324 245Read more: Մաթեմատիկա 06․03
- Գտի՛ր քառակուսու կողմի երկարությունը, եթե պարագիծը 28 սմ է։
Լուծում 28:4=7
Պատասխան՝7։Read more: Մաթեմատիկա 01․03
- Լրացրու՛ աղյուս,ակը։
Նվազելի |
8789 |
5654 |
6245 |
14443 |
43242 |
Հանելի |
4279 |
2126 |
4058 |
6776 |
5618 |
Տարբերություն |
4510 |
3528 |
2187 |
7667 |
37624 |
- Կատարի՛ր գործողությունը՝ հիշելով, որ գումարելիների տեղափոխությունից գումարը չի փոխվում։
1280+600+20=1900
240+1000+60=1300
135+400+65=600
1700+510+300+90=2600
- Հաշվի՛ր։
4500+200=4700
4240+20=4260
3400+15=3415
7200+350=7550
2100+700=2800
4520+30=4550
4150-1000=3150
5500-2100=3400
9330-20=9310
2380-150=2230
Արամը ունի 20 մատիտ, իսկ Վարդանը 52 անգամ ավել: Քանի՞ մատիտ ունի Վարդանը։
Լուծում 20×52=1040
Պատասխան՝ 1040 մատիտ
Next page →
← Previous page